Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 10
#1
Orvostovábbképző Szemle XXIX. évf. 7. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-08-03

Hazánkban a bejelentett zoonózisok száma enyhén csökkenő trendet mu­tat, ennek ellenére jelentős gazdasági, társadalmi és közegészségügyi ter­het jelentenek. Az újonnan felbukkanó fertőzések többsége is zoonotikus eredetű (pl. COVID-19, majomhimlő).

#2
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2021-11-25

Az idős, multimorbid betegek esetében kihívást jelenthet egy konkrét ok vagy oksági lánc megnevezése a halotti bizonyítványban. A német ha­láloki statisztika alapján úgy tűnik, hogy a pszichés betegségek, köztük a demencia, az elhalálozás leggyakoribb okai közé tartoznak. A halálokkal kapcsolatos szövegrészben a demencia szót tartalmazó halotti bizonyítvá­nyok azonban gyakran feltűnően információszegények, nemritkán a meg­adott oksági lánc hitelessége is kérdéses. A cikkben javaslatokat teszünk a demens elhunytak halálozási okának és alapbetegségének korrekt meg­nevezésére. A demenciának és következményeinek helyes megnevezése a haláloki statisztikában egészségpolitikai döntések alapja lehet, ezáltal az optimális betegellátást szolgálja.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2021-04-28

Ma már széleskörűen ismert, hogy a D-vitamin korábban számon tartott feladatainál jóval szélesebb hatásspektrummal rendelkezik. Diabetesben a megfelelő D-vitamin-ellátottság kiemelt jelentőségű. A közlemény átte­kinti a D-vitamin metabolizmusát, fő hatásait és részletesen foglalkozik az inzulinszekréciót és az inzulinhatást érintő mechanizmusokkal. Kiemeli a vitaminnak a diabeteses neuropathia kialakulásában és kezelésében, valamint a coronaria-betegségben betöltött szerepét. Hangsúlyozza a cu­korbetegek D-vitamin-ellátottságának rendszeres ellenőrzését és nem ki­elégítő vagy elégtelen volta esetén a pótlás indokoltságát.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2019-04-22

Az Alzheimer-kór az idegrendszer degeneratív betegsége, a demencia leg­gyakoribb oka. Biztos diagnózisa neuropatológiai, in vivo diagnosztiká­jában a biomarkerek használata javítja a specificitást. Bár betegségként említjük, de talán a szindrómához (tünetcsoport) áll közelebb, mivel számos jellemzőjében igen heterogén.

#5
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2018-08-06

A témában folytatott eddigi legszélesebb körű vizsgálat igazolta a régi elképzelést, miszerint az Alzheimer-kór kialakulásában vírusfertőzés is szerepet játszik.

#6
OTSZ Online >> PR cikkek
2015-10-05

A prionbetegségekkel foglalkozó kutatókban felmerült a gyanú, hogy az Alzheimer-kór bizonyos műtétek során esetleg átkerülhet egy másik emberre. 

#7
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2014-11-27

Taiwani orvosok most közzétett epidemiológiai vizsgálata szerint az ACE-gátlókat szedők csoportjában jóval kisebb gyakorisággal alakult ki az igen súlyos és korai halálhoz vezető amyotrophiás lateral sclerosis. 

#8
OTSZ Online >> PR cikkek
2014-03-24

Korábbi vizsgálatok szerint a doxycycline hatásos volt a Creutzfeld-Jakob betegség in vivo és in vitro modelljeiben, és azok a CJD-s betegek, akiket doxycycline-nel kezeltek, tovább éltek. 

#9
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2013-02-15

A modern nyugati életmód körülményei között nincs különösebben nagy szükség a gyomorsavra a táplálékok megemésztéséhez. Ugyanakkor a gyomorsav mint barrier kiesése növeli a gasztrointesztinális és egyes légúti fertőzések kialakulásának kockázatát. Ezzel szemben áll a savtermeléshez kapcsolódó betegségek kockázatának csökkenése. Tekintettel a protonpumpagátlók gyakori alkalmazására, időszerû lenne a csökkent gyomorsavtermelés nettó kockázatnövelő vagy kockázatcsökkentő hatásának meghatározása.

#10
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás VII. évf.4. szám
OTSZ Online
2003-07-01
Endoszkópiával kapcsolatos fertőzések A nem megfelelően előkészített endoszkópos eszközökkel mikroorganizmusok terjedhetnek betegről betegre, továbbá a betegről a vizsgáló személyekre. A bakteriális fertőzések átvihetők endoszkópia során, így például leggyakrabban Salmonella- vagy Pseudomonas-fertőzés. Vírusbetegségek, mint a hepatitis B és C szintén terjedhetnek endoszkópia során. Az immundeficienciában vagy súlyos neutropeniában szenvedő, az immunszuppresszív kezelésben vagy kemoterápiában részesülő, illetve a műbillentyűvel élő betegek fokozott fertőződési kockázatnak vannak kitéve. Az endoszkópos retrográd kolangiográfia és minden terápiás endoszkópos eljárás növeli a fertőződés veszélyét. A tünetmentes fertőzésben (hepatitis, HIV, tuberculosis, Helicobacter pylori) szenvedő betegek nincsenek tudatában fertőzöttségüknek, ezért minden beteget potenciálisan fertőzőnek kell tekinteni. Újabb ismeretek alapján prionok okozta betegségek, például a Creutzfeldt–Jakob-betegség szintén kockázatot jelent, és bizonyított, hogy emberről emberre is átvihető. A prionokat igen nehéz kimutatni és eradikálni. Jelenleg kidolgozás alatt állnak azok a kémiai és hőkezelésen alapuló módszerek, amelyek segítségével lehetővé válik a prionok okozta kórképek átvitelének kivédése. Az endoszkópiát végző személyzet veszélyeztetettsége A különböző kórokozók a betegről az endoszkópiát végző személyzetre átvihetők. Ezért szükséges az endoszkópos készülékről és tartozékaikról eredő fertőződéssel szembeni védelem biztosítása. Gumikesztyű, védőmaszk és védőszemüveg segítségével megelőzhető a vizsgáló személyzet vérrel és testnedvekkel történő kontaminációja. A mérgezések és az allergiás reakciók elkerülése végett szükséges, hogy a személyzet a fertőtlenítéshez használt vegyszerektől is védve legyen. A tisztítás és dezinfekció optimálisan külön szellőzési rendszerrel rendelkező külön helyiségben történik, a fertőtlenítőszereket zárt helyen kell tárolni. Tanácsos az endoszkópiát végző személyzet hepatitis B vírus elleni oltása.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.